Hűtlen kezelés bűntette miatt emelt vádat hat emberrel, köztük a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) korábbi főigazgatójával szemben a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség. Egy állami tulajdonú gazdasági társaságnál hozott igazgatósági döntés nyomán több mint két és fél milliárd forintos vagyoni hátrány érte az államot.
A vádhatóság kedden kiadott hivatalos tájékoztatása szerint az érintett állami vállalat igazgatósági tagjai megsértették a rájuk bízott vagyon kezelésére vonatkozó kötelezettségeiket, amikor megszavaztak egy 8,15 millió euró értékű hitelszerződést. A döntési folyamat rendkívül gyorsan zajlott le: a tisztségviselők a kora esti órákban kapták kézhez az előterjesztést, majd másnap reggel 8 óráig egyhangúlag jóvá is hagyták azt. A nyomozás adatai alapján a hitelkihelyezést megalapozó dokumentum elkészítésére és aláírására az MNV akkori főigazgatója adott közvetlen utasítást, és ő volt az is, aki jóváhagyta a papírok végső tartalmát. Az egykori vezetőt a hatóságok még május elején fogták el és vették őrizetbe az ügyben.
A kiutalt pénzügyi forrást egy többségi állami tulajdonban lévő, Romániában bejegyzett vállalkozás kapta meg, amely a tervek szerint egy naperőmű-projektet valósított volna meg a tőkéből. A 444.hu ügyészségi forrásokra hivatkozó korábbi beszámolója alapján egy 2014-ben kötött megállapodásról van szó. A napelemes beruházásból végül semmi sem lett, a hitelt felvevő romániai céget pedig időközben felszámolták, így az az első két esztendőben esedékes kamatokon kívül semmilyen egyéb törlesztőrészletet nem fizetett vissza a magyar államnak.
A vádirat arra is rámutat, hogy az érintett hazai állami cég a saját vagyongazdálkodási szabályzata és stratégiája szerint eleve nem is nyújthatott volna ilyen jellegű kölcsönöket. Ráadásul a szerződés aláírását megelőzően sem a hitelt igénylő társaságnál, sem a fejlesztést végző projektcégnél nem végeztek el semmiféle hitelképességi ellenőrzést, fedezetértékelést vagy előzetes kockázatelemzést.
A Telex cikkéből kiderül, hogy a főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt állítja bíróság elé a hat terheltet, akik között a vagyonkezelő ex-főigazgatója mellett az igazgatóság három tagja, a kölcsönt folyósító cég vezetője, valamint a hitelt kérő külföldi vállalat ügyvezetője szerepel. Az eljárásban a Kecskeméti Törvényszék fog érdemi döntést hozni.