• Alkoholszint kalkulátor
  • Gyorshajtás kalkulátor
  • Időjárás infók
  • SOS panel
  • Helymeghatározás (SOS)
  • Vármegyei szűrés
  • Közvetlen segélyhívó
  • Baleseti kárbejelentő
  • Kategória értesítés kontroll

ZsaruHírek App

Mobilalkalmazás

Alkoholszint kalkulátor • Gyorshajtás kalkulátor • Vármegyei szűrés • SOS panel • Helymeghatározás (SOS) • Közvetlen segélyhívó • Baleseti kárbejelentő • Időjárás • Kategória értesítés kontroll
Google Play letöltés
ZsaruHírek App

Éjszakai többletterhelés éri a sürgősségi osztályokat a kánikula miatt

2026. június 28. 15:07
Várszegi Tímea
Unsplash, illusztráció

A tartósan magas nappali hőmérséklet és az éjszakai lehűlés elmaradása miatt jelentős többletterhelés hárul a sürgősségi ellátásra az éjszakai órákban, mivel a lakosság inkább a hűvösebb időszakokban keresi fel az intézményeket. Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter arra kérte a polgárokat, hogy a sürgősségi osztályokat kizárólag halaszthatatlan és indokolt esetekben keressék fel, mivel a nem sürgős panaszok miatt jelentősen megnövekedhet a várakozási idő.

A miniszter a Facebook-bejegyzésében kiemelte, hogy a jelenlegi hőhullám és a párás levegő fokozza a kimerültséget, a fejfájást, a szédülést, a rosszullétek kockázatát, valamint rontja a koncentrációt, ami miatt nagyobb eséllyel történnek súlyosabb közlekedési vagy munkahelyi balesetek. Hegedűs Zsolt – aki szombaton a Pride-ra ellátogatóknak is üzent – elmondta, hogy a meleg leginkább az időseket, a kisgyermekeket, a várandósokat, a szív- vagy tüdőbetegeket, illetve a szabadban és melegben dolgozókat veszélyezteti. A tárcavezető az alábbi öt pontban foglalta össze a legfontosabb védekezési tanácsokat:

  • A legfontosabb védekezés a bőséges folyadékfogyasztás, lehetőleg víz vagy cukrozatlan ital formájában.
  • Kerüljük a tűző napot, a nehéz fizikai munkát és a sportolást a legmelegebb órákban, különösen 11 és 16 óra között.
  • Viseljünk könnyű, világos ruházatot, használjunk sapkát, kalapot, napszemüveget és fényvédő krémet.
  • A lakásokat, munkahelyeket lehetőség szerint reggel és késő este szellőztessük, napközben pedig árnyékolással próbáljuk mérsékelni a felmelegedést.
  • Kérjük, figyeljenek egymásra is: az egyedül élő, idős vagy beteg hozzátartozókat érdemes gyakrabban felkeresni.

A miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy az éjszakai és reggeli időszakokban kevesebb dolgozó látja el a pácienseket az intézményekben.

„Kérjük, hogy a sürgősségi osztályokat valóban csak indokolt, halaszthatatlan esetben keressék fel! Életveszélyes tünetek, zavartság, ájulás, mellkasi fájdalom, nehézlégzés, súlyos kiszáradás vagy hőguta gyanúja esetén természetesen azonnali ellátásra van szükség. Enyhébb panaszok esetén elsőként a háziorvosi, ügyeleti vagy telefonos tanácsadási (1830) lehetőségeket javasolt igénybe venni”

– fogalmazott Hegedűs. Hozzátette, a nagy forgalom és az ajtók folyamatos nyitódása miatt a várók is könnyen felforrósodhatnak, mivel a klimatizálás nem mindig tud lépést tartani a külső hőmérséklettel, ezért arra kérte az érkezőket, hogy vigyenek magukkal folyadékot.

„A kánikulai időszak az átlagosnál nagyobb megterhelést ró mind a lakosságra, mind az egészségügyi dolgozókra, ami fokozott odafigyelést és együttműködést igényel mindenki részéről”

– zárta szavait.

A HungaroMet előrejelzése szerint a legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap 35 és 40 fok között alakul, a hőség pedig várhatóan kedden tetőzik majd a Magyarország felett elhelyezkedő hőkupola miatt. Szerdán már erőteljes gomolyfelhő-képződés, valamint többfelé zápor és zivatar hozhat érdemi változást.

Megosztás:

Kapcsolódó cikkek

Betöltés...

🚑 MÉG TÖBB EGéSZSéGüGY 🚨 LEGFRISSEBB HÍREK