Hat embert vettek őrizetbe a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyi nyomozói a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) által kifizetett támogatásokkal kapcsolatos büntetőeljárásban. A hatóságok az eddig feltárt bizonyítékok alapján több mint 17 milliárd forintos vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével gyanúsítják az érintetteket, akik a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) jelenlegi és korábbi alkalmazottai.
A pénzügyőrök a tényállás teljes körű tisztázása érdekében az elmúlt időszakban már nagyszámú tanút hallgattak ki, és kiterjedt adatgyűjtést végeztek. Ennek során rengeteg lefoglalt elektronikus adatot elemeztek és értékeltek ki, amely mostanra jelentős áttörést hozott az ügyben. A nyomozás jelenlegi szakaszában a NAV munkatársai összehangolt kutatásokat és lefoglalásokat hajtottak végre a Kulturális és Innovációs Minisztériumban, az NKTK-nál, valamint magánszemélyeknél.
Az akció eredményeként június 23-án bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt hat főt állítottak elő a hatóságok. A gyanúsítottak kihallgatása után a nyomozók mind a hat személyt őrizetbe vették. Mivel az eljárás rendkívül súlyos vagyoni hátrányt érint, a NAV kezdeményezte az illetékes ügyészségnél az őrizetbe vett személyek letartóztatását is. Az adóhatóság tájékoztatása szerint a bűncselekménnyel összefüggésbe hozott emberek között olyanok is vannak, akik jelenleg is a minisztérium vagy a támogatáskezelő állományába tartoznak ‒ írta meg a NAV.